Przyjazd do Algierii cz. 2

By admin

29 stycznia, 2017 Wyjazd do Algierii No comments Tagi:

Trudno o większe przeciwieństwa, jak w krajobrazach północnej albo środkowej Europy, a jej południa, choć różnica ich polega w gruncie rzeczy tylko na odmiennych warunkach klimatycznych.

U nas cztery pory roku, mierzone ciepłem i zimnem, wszystkie ze śniegiem lub deszczem, ale spadającym obficie i przeważnie wśród lata. Tam właściwie dwie tylko pory roku; letnia susza bez kropli deszczu i potem ciągłe, mniej lub więcej obfite opady aż do następnej suszy. Stąd u nas powietrze ciągle przesycone parą, która spowija bory i lasy, łany czy łąki, góry czy miasta nieprzejrzystą oponą. Tam powietrze latem suche, przejrzyste, jakby eteryczne, wśród którego słońce kładzie na całą przyrodę pełna dłonią swe blaski.

W naszym letnim krajobrazie nic się wyraźnie nie rysuje, przedmiot nie odcina się od przedmiotu jasną linią, bór lub las majaczeje na widnokręgu jak sina podłużna smuga; łany zboża stanowią żółte plamy wśród plam łąk zielonawych; barwną tylko plamą jest domostwo, wzgórek lub człowiek. Cień nawet przechodzi nieznacznie w półcień i tylko przez powolne tony rozpływa się w pełne światło.

To Cię zainteresuje:

– Loty do Alicante
– Loty Kraków Alicante