Toskania cz. 34

By admin

10 sierpnia, 2016 Wycieczka do Toskanii No comments Tagi:

toskania-34Kraina, która dziś tętni życiem była kiedyś uznawana za przeklętą. Bagniska były wylęgarnią chorób, zwłaszcza malarii, która dziesiątkowała mieszkańców okolicy. Ostatnim skrawkiem bagnistej, nieskażonej cywilizacją krainy jest park krajobrazowy. Rozlewiska i błota są ostoją dla wielu zwierząt a wśród nich także wielu gatunków ptaków brodzących. Koncert cykad wypełnia gorące powietrze. Oszałamiającą woń roztaczają igły pinii i jałowców. Prawdziwy raj dla odkrywców, miłośników dziewiczej przyrody. Warunek: oczy szeroko otwarte. Na rozlewiskach idealne warunki do życia znalazły bobry i żółwie błotne. Również wybrzeże Maremy pozostawiono  w nienaruszonym stanie. Na obrzeżach parku dzikie krajobrazy ustępują miejsca obszarom rolniczym. Już starożytni rzymianie zakładali na tej żyznej ziemi gospodarstwa, kopali kanały melioracyjne, osuszali grunty i budowali domy.

naprawa rtv poznań

Jednak po upadku Imperium Romanum natura odebrała swoja własność. Poletka znów zostały zalane, powróciły także roje insektów. Ludzie powrócili tu dopiero w 18 wieku. Przekopali na nowo rowy melioracyjne i walcząc z plagą malarii zaczęli po kawałku wydzierać bagnom tereny pod budowę koni i bydła oraz uprawę zbóż i winorośli. Od tamtej pory rolnictwo jest głównym źródłem utrzymania dla mieszkańców prowincji. Wizytówką regionu jest przede wszystkim długorogie, białe bydło. Powodem dumy dla gospodarzy jest też miejscowe wino. W okolicznych lasach poluje się na dziczyznę a kanały melioracyjne to raj dla wędkarzy. Wielu farerów to potomkowie uchodźców z Sardynii, odziedziczyli po nich nieprzeciętne umiejętności jeździeckie i sztukę ujeżdżania. Od pokoleń Buteri czyli toskańscy kowboje strzegą stad bydła. Od czasu do czasu urządzają rodea, w których popisują się przed turystami swoimi umiejętnościami. Życie w siodle daje im wolności i poczucie dumy, na południu Toskanii znaleźli swój mały raj, w którym mogą żyć w zgodzie z naturą tak jak ich przodkowie i bez trudu zarabiają na swój kawałek chleba.

naprawa rtv poznań

Do raju na ziemi, w której Buteri mają dla siebie na co dzień inni starają się zajrzeć choćby na parę dni. Każdego roku setki tysięcy turystów szukają w Toskanii tego, czego nie mają szansy znaleźć w ojczystych stronach; słońca, pięknych krajobrazów i wspaniałego dziedzictwa przeszłości. Także a może przede wszystkim atmosfery szczęśliwego życia w gronie przyjaciół toczącego się spokojnym rytmem i pełnego małych przyjemności takich jak lampka wyśmienitego wina czy najlepsze na świecie cappuccino.

To Cię zainteresuje:

– naprawa tv poznań
– serwis rtv poznań